Zerdeçal Yetiştiriciliği

Zerdeçal Yetiştiriciliği

Son dönemlerde ünlü diyetisyenler, beslenme uzmanlarının gözdesi haline gelen zerdeçal milattan önce 200lü yıllarda tedavi yöntemi olarak kullanılan bir bitki.

Dünyanın en yararlı bitkilerinden biri olan zerdeçal adeta altın çağını yaşıyor. Marketlerin çoğunluğunda zerdeçal satılmaya başlanmış durumda. Türkiye’de yerli üretime Antalya sınırları içerisinde başlanmış durumda.

Zerdeçal nerelerde kullanıyor?

Baharat olarak salatalara, çorbalardan, tatlılara, çeşitli sebze yemeklerine birbirinden farklı lezzetlere farklı bir lezzet ver renk katmaktadır. İnternet ve gerçek ortamda içeriğinden ve faydalarından bahseden on bin gibi bir rakamın üstüne makale yazılmış olan zerdeçal. Uzmanlar tarafından birçok hastalığa karşı organik zırh olarak tanımlanmaktadır. Her zaman olduğu gibi Hindistan başta olmak üzere birçok ülkede hasat edilebilmektedir. Tarımının yapıldığı ülkeler araştırdığımız kadarı ile Tayland, Burma, Endonezya, Afrika, Çin, Tayvan ve Japonya’da tarımı yapılmaktadır. Zerdeçalın anavatanı ise Güney Asyadır.

Zerdeçal Türkiye’de ne kadar satılıyor? 

Geçtiğimiz yıl içerisinde 20 ton gibi bir satışı olan zerdeçal, 2018 yılının son çeyreğine yaklaşırken 43 ton gibi bir rakama ulaşmış durumda pasta bir hayli büyük görünüyor.

Market zincirleri, küçüklü büyüklü marketler, büyük aktarlar ve küçük aktarlar oldukça yoğun ilgi gösteriyor şu sıralar zerdeçal’a.

Zerdeçal bu dönemlerde en fazla toz halinde baharat olarak ilgi görüyor. 2018 yılındı büyük bir değişim ile birlikte taze hali satılmaya başlayan zerdeçal arz talep sıralamasının yükselen yıldızı durumda. Tropik kök bitkisi olan zerdeçal taze olarak paketlenmiş bir biçimde birçok süpermarketin manav reyonunda satılmaktadır.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Dondurma Dükkanı Açmak

Zerdeçal Nasıl yetiştiriliyor?

Zerdeçal büyük bir bitkidir. Küçük olmadığı için saksıda yetiştirmek için en az 40 cm’lik saksılar gerekmektedir. Saksıda da yetiştirebileceğiniz gibi. Kendi tarlanızda yetiştirmek isterseniz eğer buda gayet mümkündür.  Tomurcuğu birden fazla sayıda olan zerdeçal için ser bir toprak gerekmektedir. Her bir tomurcuk büyükçe bir zerdeçal oluşturma kapasitesindedir.  Büyük toprak altı gövdeyi iki ya da üç tomurcuk bulunan küçük gövdeler halinde kırın.

Toprağı hafif nemlendirin ve zengin toprak olmasına dikkat edin. Küçük toprak altı parçalarını ortalama 10 santim derinliğine tomurcukları yukarı gelecek şekilde yerleştirin.

Sonrasında günlük olarak zerdeçal bitkinizi nemlendirecek biçimde sulayın.

Zerdeçal bitkisine sağladığımız ortam ise bize kaliteli bir zerdeçal verecektir. Toprağı devamlı olarak nemlendirmeniz gerekmektedir bakımı oldukça zordur. En iyi yetişme biçimi ılık ve nemli hava koşullarıdır.

Serin bir iklimde zerdeçal yetiştirmeniz mümkün olmayacaktır en azından dışarıda mümkün olmayacaktır. Ilıman iklimleri çok sever. Düzenli olarak gübre verilmesi gerekmektedir.

Zerdeçalın olgunlaşması için gereken süre nedir?

Zerdeçalın toprak altı gövdelerinin hasat edilebilir, yani olgunlaşma evresi ortalama olarak 6 ile 10 ay arası bir zaman almaktadır. Toprak altı kısmı olgunluğa giderken bitkinin diğer bölgeleri hasat edilebilir. Altı aylık bir evre sonrasında zerdeçal büyüyüp zencefil boyutuna gelip gelmediğini kontrol etmeye başlayın. Toprak altı gövdesi tek seferde hasat edilmelidir.

Zerdeçal nerede yetişir?

Ne kadar sermaye getirir?

Zerdeçal soğuk havayı hiç sevmez Akdeniz bölgesi zerdeçal için en uygun bölgesidir. Türkiye’de ilk yatırımı oldukça maliyetlidir. Sera kurulumu, diğer ekipmanlar dahil olmak üzere 70 ila 120 bin TL gibi bir masraf yapmak gerekmektedir. Ürünleri ekeceğiniz arazide en az 4 yıl tarım yapılmamasının gerektiği uzmanlar ve ziraat çiler tarafından belirtilmiştir. Hasat dönemi ortalama 9 aydır ama tavsiye edilen yılda bir kere hasat yapılmasıdır. Bin metre kare araziden 1 ton gibi bir zerdeçal bitkisi üretilmektedir. Taze ve toz halinde satabilirsiniz.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Uyku Kafesi Açmak

Zerdeçal ne kadar kazandırır?

1 dönüm hasat elde ettiğinizi düşünürseniz eğer 50 kg bir toz çıkmaktadır 2500 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. Ama kimse 1 dönüm için bu işi yapmamaktadır. Taze olarak satılması son dönemlerde bir hayli fazla talep görmektedir. Türkiye’nin her yerine tarladan sofraya şeklinde pazarlama yaparak satabilirsiniz.

Bufinans.com olarak fikri abiniz tarafından yazılan bu yazıda size yardımcı olmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir