Yem Sekötürüne Girmek

Ulusal ve uluslararası bazda değerlendirildiğinde sektör güvenliğini daima koruyacak kalitede etkin başarılı yapılacak girişimlerin netice vermemesi amacıyla bir namacıyla bulunmuyor pazar koşullarında arz ve isteği yoğun bir sektör, ülkenin büyüme sağlamaya gereksinimi bulunduğu uluslararası platformda dahi iyi temsil edilmeye gereksinimi olması manasında dışalım imkanı açık.

Yem sektörü 27 Bin seviyesinde istihdam yaratma kapasitesine sahip hayvan beslenmesi, yem üretim teknolojileri, hayvansal ürün veriminin yükseltilmesi sektörün ivme kazanmaya çalıştığı alanlar. Karma yem piyasasında hammadde gereksinimi bulunması ve bu gereksinimin beklenilen düzeye yükseltilmesi çalışmalarına ehemmiyet veriliyor. Ülkemizdeki karma yem üretiminin karşılanmasında yetersiz kalan hammadde gereksinimi ithal etmek sureti ile gideriliyor. Yem fiyatları hammadde teminindeki ekstra giderler et, süt, yumurta gibi ürünlerin fiyatlarına da dolaylı olarak yansıyor.

Türkiye yüksek hayvancılık potansiyeline sahip ülkemizdeki bu potansiyelin en yüksek civarda kullanılabilmesi verimli olması sıhhatli yem üretiminden geçiyor gelişmesi büyümesi amacıyla çaba gösterilen hayvancılık yem sektörünü de yanında büyütmektedir. Tarım İl Müdürlükleri, Yem sanayicileri Birlikleri sektör ile alakalı bilgi edinilebilecek kaynak merciler.

YEM SEKTÖRÜNDE BAYİ OLMAK

Büyümeye açık isteği tespit edilen sektörde bayi olarak yer almayı düşünen girişimcilerin yem piyasasında bayilik veren onlarca firmaya ulaşması mümkün. Bayilik veren işletmeler ile görüşerek haklarında bilgi toplamak, oldukça çok görüşme yaparak ilişkilendirilmesi değerlendirmede bulunmak girişimci adayına sektör işletmeleri ile alakalı daha çok bilgi sağlayacak daha basit karar verme imkanı sunacaktır. Bayi olarak girişimci olmak tek başınıza pek çok riski almanızın önüne geçerken pazar koşullarına basit uyum sağlamak, tanınmışlık ve hazır Piyasa gibi olanaklar da sağlayacaktır.

Büyüme potansiyeli tespit edilen sektörler, devlet doğrulusunda desteklenen ve teşvik edilen iş faaliyetleri, dışalım imkanı tespit edilen ürünler, hazır piyasası olan üretim faaliyetleri ilaveten istihdam yaratmak gibi katma değerleri de varsa fırsat iş alanları arasında değerlendirilebilir. Fırsat sektörleri bu kriterler kapsamında araştırmak faydalı olacaktır.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Altın çilek yetiştiriciliği yapmak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir