Su Kabağı Süslemesi Yaparak Para Kazanmak

Su Kabağı Süslemesi Yaparak Para Kazanmak

Aslında su kabağı şekli itibariyle çeşitli aksesuarlar olarak, geçmişten beri kullanılır. Üzerlerine yapılan bazı el işi süslemeler ve yanı sıra oymalarla aksesuar haline getirilen su kabakları, şekilleri ve doğal görünümlerinin yanı sıra, yontma ve işlemeye karşı çok uygun yumuşaklıkta olması nedeniyle de zanaatkarlar tarafından kullanılırdı.

Daha da önemlisi, şekilleri ve dayanıklılıkları nedeniyle, yeniçerilerin su matarası olarak su kabağını kullanması, bu anlamda bir askeri malzeme olarak da evlerde kendine yer bulmasıydı. Zaman içerisinde unutulan ve yok olan su kabağı, giderek daha popüler hale geliyor ve muhteşem bir geri dönüş hamlesi yapıyor.

Son yıllarda su kabağı süsleme işi yön değiştirerek, gece lambası ve abajur haline dönüştürülünce, ortaya çıkan ürünler çok beğenildi ve sadece su kabağı abajurları veya sektörde ki adıyla “ kabajurlar “ satan mağazalar birbiri ardına açılmaya başladı.

Özellikle Bodrum ile özdeşleşen su kabağı gece lambaları, bu bölgede faaliyet gösteren birkaç girişimcinin sektöre yön vermesi nedeniyle olmuş. Hali hazır da ülke genelinde bu işle uğraşan birçok kişi bulunuyor. Su kabağından ortaya çıkarılan eserler, gerçekten de eşsiz güzellikte örnekler oluyor. Çeşitli tasarım örnekleriyle tüketiciye sunulan su kabağı abajurlarının, harcanan emek ve ortaya çıkan esere göre belirlenen fiyatları bulunuyor. 35-40 TL den başlayan bu fiyatlar bazı ürünlerde 1000-1200 TL’ ye kadar ulaşabiliyor.

Yurtdışından Yoğun Talep Var

Ülke içerisinde kendiliğinden oluşan bu kabak ekonomisi, yurtdışına da hızlı bir şekilde açılmış durumda. Çin, Amerika, Latin Amerika, Avrupa ve Kanada’ ya ihracat yapmaya başlamış olan üreticiler de var.

Bu alanda faaliyet gösteren zanaatkar sayısının azlığına rağmen, bu kişilerin tasarımda ve üretimde ulaştıkları yüksek seviye nedeniyle, ürün kısa süre içerisinde iyi bir ihracat kalemine dönüşmüş durumda. Bununla birlikte sektörel üretim ve tasarım, siparişlere yetişme noktasında ve usta sıkıntıları nedeniyle henüz çok sınırlı.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Seyyar Turşuculuk Yaparak Para Kazanmak

Dekoratif özellikleri çok güçlü ve aynı zamanda doğal malzemeden el işçiliğiyle üretilen bu ürünler, her kesimden yoğun bir ilgi görüyor.

Düşük Sermaye, Yüksek İş Gücü

Su kabağı oymacılığı veya işlemeciliği olarak tanımlayabileceğimiz bu iş kolunda, sermaye çok yüksek değil. Süsleme amacıyla kullanılan bazı süsleme araçları, elektrik aksamı ve ana malzeme olarak kullanılan su kabaklarının oluşturduğu belirli bir maliyet var. Ancak asıl sermaye, su kabağının abajura dönüşmesi sırasında yoğun ve eziyetli bir emek süreci olarak öne çıkıyor. Her ne kadar yoğun bir uğraş gerektiriyor olsa da, ortaya çıkan ürünlerden elde edilen kazanç miktarı, standartlara göre çok yüksek. Dahası verilen emeğe orantılı olarak, kazancın arttırılması da söz konusu.

Bu alanda eğitim veren herhangi bir kurum ya da kuruluş bulunmuyor. İşin aslına bakılırsa el işçiliği konusunda belirgin yeteneklere sahip kişiler için, aslında bu iş hayli kolay bir iş görülüyor. El işçiliğine yatkınlığı olmayanlar ise zorlansalar da, zaman içerisinde bu ürünleri belirli standartlarda üretebilir hale gelebiliyor. Amaç para kazanmaksa başvurabileceğiniz bir sektör olan kabak ekonomisi, birde el işçiliği ve tasarım gibi eylemlerden keyif alan bir kişiyseniz, kolayca bir zanaatkar olmanıza sebep olduğu gibi, yüksek kazançlar elde etmenizde kaçınılmaz oluyor. Yani bu işin öğrenilmesi ve iyi bir kazanç kapısı haşine dönüşmesi için, bir ustanın yanında usta-çırak ilişkisinin kurulması önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Bunun yanında el işçiliği alanında zaten var olan bir birikiminiz varsa, biraz araştırmayla bu alanda iyi birer üretici olmanız çok da zor değilmiş. Yine de belirli bir pratik aşamasının geçirilmesi gerekiyormuş. Bu noktada tamamen ustaların yalancısıyız.

Üretilen ürünlerin satılması konusunda şimdilik çok büyük bir sorun görülmüyor. Çok sayıda alıcı toptan şekilde bu ürünlere rağbet gösteriyor. Bunun yanında biraz girişimcilik ruhuyla iyi bir ihracatçı bile olmanız mümkün. Yinede bu alanda herhangi bir yatırım yapmadan önce, hali hazırda faaliyette olan işletmelerde tecrübe kazanmanız tavsiyemizdir. Eklemeden geçemeyeceğimiz bir detay da, iyi işlenmiş bir su kabağı gece lambasında kazanç oranı maliyetinin 20 katına kadar çıktığı. Standart bir işleme ile ortaya çıkan üründe bile kazanç oranı en az maliyetin 2-3 katına denk geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir