Rüzgar Türbini Kurmak ve İşletmek

Rüzgar Türbini Kurmak ve İşletmek

Rüzgar Türbini Kurmak ve İşletmek

Rüzgar Türbini Kurmak ve İşletmek

Rüzgar Türbini Nedir?

Rüzgar türbinleri, çalışma mantığı olarak basit bir yapıya sahiptir. Kısaca bahsetmek gerekirse, havadan sağladığı kinetik enerjiyi iç aksamları sayesinde mekanik enerjiye çevirir. Elde edilen mekanik enerji türbinin gövdesinde yer alan jeneratöre aktarılır. Bu aşamadan sonra enerjiniz depolanmak ya da direkt olarak hizmete sunmak için hazır durumdadır.

Rüzgar Türbini Nasıl Kurulur?

Eğer Rüzgar Türbini Kurmak ve İşletmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken RES (Rüzgar Enerji Santrali) Lisansı almanız gerekmektedir. Bunun için:

  • İlk olarak bir saha belirlemeniz,
  • Belirlediğiniz sahanın detaylı analizini yapmanız,
  • Son olarak da EPDK’ya (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Rüzgar Türbini Kurmanın Maliyeti Nedir?

Bu sorunun cevabı hedeflediğiniz kazanç oranına göre değişmektedir. Ortalama 100 bin TL civarı bir bütçe ile başlayabilirsiniz.

Rüzgar Türbini kurma maliyetini etkileyen bir diğer faktör ise proje alanınızı belirlemek olacaktır. Eğer küçük bir bütçeye sahipseniz ev tipi bir rüzgar Türbini ile işe başlayabilirsiniz. Ev tipi bir rüzgar türbininin maliyeti günümüzde ortalama 90 – 95 bin TL civarıdır.

Ancak bu işi profesyonel olarak yapmayı düşünüyorsanız bütçeyi artırmak tamamen size kalmış bir olay. Bunun için bir saha kiralamanız ya da satın almanız gerekecektir. Alacağınız rüzgar türbini adedi, kiraladığınız sahanın kirası gibi faktörler maliyeti etkileyen en önemli faktörler arasındadır.

Rüzgar Türbini Kazancı Nedir?

Rüzgar türbini santralleri yapılan araştırmalara göre 6 yıl ile 7, buçuk yıl arasında harcanılan parayı kazandırdığı belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki 200 bin TL bütçeyle başladğınız bir iş ilk başlarda size aylık 3000 TL civarı gelir sağlayacaktır.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir