Organik Bal Üretimi Yaparak Para Kazan!

Organik Bal Üretimi Yaparak Para Kazan!

Organik Bal Üretimi Yaparak Para Kazan!

Değerli okuyucum, evet bugünde yeni bir iş fikri daha keşfettim. Bildiğin gibi insanların doğal ürünlere olan ilgisi, refah seviyesinin de yükselmesi ile büyük bir artış göstermekte. Doğallık bakımından en çok aranan ürünlerin başında ise çok değerli bir besin olan bal geliyor. Öyleyse neden bu ihtiyacı karşılamak adına bal üretimi yapmayasın ki? Bu yazımızda seninle bal üretimi yapmak hakkında biraz hasbıhal edeceğiz. Okuyacağın bu yazıda; Organik Bal Nedir? Organik bal üretimi nasıl yapılır? Ne kadar kazandır? Devlet desteği var mıdır? Arılar bal yapmaktan sıkıldığında nasıl neşesi yerine getirilir? gibi sorulara cevap bulacaksın 🙂

Nedir Bu Organik Bal Arkadaş?

Herkesin delilercesine aradığı organik bal nedir diye düşündün mü hiç? Organik balı genel olarak glikoz şurubu içermeyen, saf, gezen arı balı olarak tarif edebiliriz. 🙂 Aslına bakılacak olursa pekte zor bir iş değil. Ancak işlerine haşna fişne karıştırmakta insanların üstüne yoktur. Ama sen işini hakkı ile yaparsan harika paralar kazanacağından emin olabilirsin.

Organik Bal Üretimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtelim ki bu işi yapmak sanıldığı kadar zor değil. Sadece ihtiyaç duyacağın bazı şeyleri temin etmen gerekecek. Bunlardan biride arılarının üretecekleri balları depolaması için bir petek olacaktır. Alacağın peteklerin kimyasal içeren bir boya bulundurmamasına dikkat etmelisin. Aksi takdirde arıların kafayı bulabilir ve hayallerin suya düşebilir. İşin şakası bir yana, kimyasal boya içeren petekler insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  What Does It Mean When a Cat Squints at You?
Bal Üretimi Yapan Bir Vatandaş
Bal Üretimi Yapan Bir Vatandaş

İhtiyaç duyacağın bir diğer şey ise peteklerini koyabileceğin ve arılarının bal yapabileceği bir araziye sahip olman. Bu iş için yerleşim yerlerinden 5 kilometre uzaklıkta bir yer satın alman ya da kiralaman gerekecektir.

Bunları da hallettikten sonra geriye kalan tek şey Organik Üretim Sertifikası almak olacaktır. Bu sertifika, belirli bir süre zarfında yetkililer tarafından yapılacak olan incelemeler ile birlikte sana teslim edilecektir.

Organik bal üretimi yapmak için ihtiyacın olanları senin için maddeler halinde sıraladık:

  • Arıların için sağlıklı petekler,
  • Üretim yapabilmek için bir arazi,
  • Organik Üretim Sertifikası

Bunları elde ettikten sonra yapman gereken tek şey geriye yaslanıp arıların bal yapmasını beklemek. Vızzz…

Organik Bal Üretenler İçin Devlet Yardımı Var mı?

İçinde bulunduğumuz 2018 yılında devletimiz, organik bal üretimi yapacak kişiler için arı kredileri vermekte. Ancak bu krediyi alabilmen için en az 50 arılı kovana sahip olmanız gerekmekte. Hemen gözün korkmasın, kazanacağın para ve devletin vereceği destek harcayacak olduğun parayı kısa sürede geri almanı sağlayacaktır. Arıcılık hakkında devlet desteği ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsin.

Organik Bal Üretimi Ne Kadar Kazandırır?

Tahmin edebileceğin üzere bu iş oldukça karlı. Gel seninle şöyle basit bir hesap yapalım:

100 adet kovanın olduğunu varsayalım. Bu kovanda çalışan arılar sana yılda ortalama olarak 20 kilogram bal üretecektir. 100 kovandan elde edeceğin bal miktarı da yaklaşık olarak 2000 kilogram civarı olacaktır. Üreteceğin balın kilosunu 150 liraya satabilirsin. Tüm bunları hesapladığında yıl sonu brüt karın ortalama olarak 300.00 TL’ye tekabül edecektir.

Son olarak yazının başında verdiğimiz sözümüzü de tutalım. Fikri abimiz, canı sıkılan arıların neşesini yerine getirmek için hafifçe masaj yapılabileceğini, ninni söyleyebileceğini ve oturup iki lafın belini kırabileceğini söylüyor. 🙂

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Her geçen gün ürettiğimiz iş fikirlerine bir yenisi daha ekleniyor. Sende bu iş fikirlerinden anında haberdar olmak istiyorsan sitemizi takipte kalabilirsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir