KYK Burs/Kredi Sonuçları Açıklandı.. Ne Yapılması Gerekiyor?

Yeni öğretim yılının başlangıcından bir süre sonra 15-21 Ekim tarihleri arasında başvuruları yapılan KYK Burs/Kredi başvurularının sonuçları açıklandı. Sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

Burs/Kredi Ücretini Alabilmek İçin ve Kesintiye Uğramaması İçin Ne Yapılması Gerekiyor ?

Burs ve Kredi başvurularının açıklanmasından sonra yapmanız gereken bir diğer aşama ise taahhütname onayının yapılması, taahhütname onayı yapmayan herhangi bir öğrenci burs veya kredi ücreti alamayacak ve herhangi bir hakkının söz konusu olmayacağı başvuru sonucunun altında belirtilmektedir.

Taahhütnameyi onayladıktan sonra vazgeçmek isterseniz belirtilen zaman içerisinde e-devlet sistemine giriş yaparak onayınızı iptal edebilirsiniz.

Burs veya kredi ücretinizin kesintiye uğramaması için yıl içerisinde olan ortalamanızın 2 altına düşmemesi ve okul içerisindeki davranışlarınızda dikkatli olmanız gerekmektedir. Disiplin işlemi yapılan bir öğrencinin bursu kesilmektedir.

Taahhütname Onayından Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Taahhütname işleminizi onayladıktan sonra buradan kartınızın Ziraat Bankasının hangi şubesinde olduğunu öğrenebilir ve teslim alabilirsiniz.

Kart teslimi aşamasında kartınızın şifresini belirlemeniz gerekmektedir, bu işlem bir tip pos cihazı ile gerçekleşmektedir. Şifre işlemlerinizi gerçekleştirmeyen görevlilere şifre belirlemek için nasıl bir yol izleyeceğinizi sorabilirsiniz, şifre işlemi gerçekleşmeyen teslimlerde ise müşteri hizmetlerini arayabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Burs ve Kredi İkilisinden Herhangi Biri Çıkmadı, Neden ?

Başvuruların açıklanmasıyla birlikte sistemde olan yoğunluk sebebiyle giriş sağlayamayan öğrenciler, yoğunluğun bulunmadığı zamanda giriş yaptığında bazı sürprizler ile karşılaştı. Burs veya kredi kazanamayan öğrenciler sosyal medyaya akın ederek bu durumu sitem etti. Burs veya kredinin adınıza tanımlanmamış olmasının başlıca sebepleri şunlardır:

  • Yanlış veya Eksik Başvuru (Buradan yazımızı inceleyebilirsiniz)
  • Bir işte asgari ücret ve sigortalı olarak çalışmak (Yapılan düzenlemeye göre böyle bir durum burs veya kredi kazanmaya engel değil fakat böyle durumların yaşanması muhtemel)
  • Gelir Dağılımı

Bazı öğrenciler ise durumlarının elverişsiz olduğu halde burs kazanamadığı söyledi, bu durum öğrenciler tarafından torpil ve kayırma olduğu düşünüldü.

Burs Ücretleri Ne Zaman Yatırılacak ?

Burs ücretlerinin yeni yıldan itibaren Ocak ayında yatırılacağı açıklandı. Yeni yılda ödenecek ücretler, lisans ve ön lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1000 TL ve doktora öğrencilere 1500 TL ödeme yapılacağı belirtildi.

Ekim ayı baz alınarak yatırılacak ücretlerin çekim işleminde nasıl bir yol izleneceği ise bilinmeyenler arasında bulunuyor. Öğrenciler her ayın 6. ve 10. günleri arasında paralarının çekim işlemini yapabilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaralarının son hanesi 0 olan kişiler ayın 6’sında, son hanesi 2 olanlar ayın 7’sinde, son hanesi 4 olanlar ayın 8’inde 6 olanlar ayın 9’unda, 8 olanlar ayın 10’undan itibaren ödemelerini Ziraat Bankası ATM’lerinden sorunsuz bir şekilde temin edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir