Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kullanılmaya başladığı andan itibaren kullanıcıların çok dikkatli olması gerekiyor. Eğer bankalar ile çok sık işlem yapan birisiyseniz notunuzun düşmemesine odaklanmanızda fayda var. Çünkü not düştükten sonra bankalar karşısında sizde ne kadar iyi bir insan olursanız olun güvenilmez birisi olarak kabul edileceksiniz. Notun nasıl yükseltileceğine değinmeden önce notun nasıl düşeceği hakkında biraz bilgi vermeye çalışalım. Çekmiş olduğunuz krediyi gününde ve tam olarak ödemediyseniz, borç durumunda ciddi dalgalanmaların yaşanması, yeni ürünlerin açılarak risk oranının yükseltilmesi ve yüksek kredi oranına sahip olmanız notunuzun çok kısa bir sürede düşmesine neden olabilmektedir. Peki, düşük bir notunuz varsa yapmanız gerekenler nelerdir?

Kredi Notunda Dikkat Edilecekler

Diyelim ki 1100 ile 1499 arasında yer alan az riskli grupta yer alıyorsunuz. Ancak siz çok iyi sınıfına gitmek istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken işlemler vardır. Öncelikle bankalara karşı olduğunuz tüm sorumlukları aksatmadan yerine getirmelisiniz. Krediniz varsa ve ödeyemiyorsanız bunları yapılandırarak işleme başlayabilirsiniz. Bunun ardından taksit atlatmadan borcunuzu ödemelisiniz. Kredi kartı kullanıyorsanız gene son gün gelmeden borcunuzu ödemelisiniz. Bir gün gecikmesi çok da önemli olarak kabul edilmez ancak gene de hesaplamaya dahil edilir. Hesaplarınızda mutlaka para bulundurmalısınız. Bankaya güvendiğinizi hissettirmelisiniz. Borç ve limit oranında ise yüksek olmamaya dikkat etmelisiniz.

Kredi notunun hesaplanmasını etkileyen en önemli iki seçenek %35 oranında kredili ürün ödemelerinin alışkanlıkları, %35 oranında borç durumu ve mevcut hesabın durumudur. Bu iki işleme o nedenle çok dikkat edilmelidir. Sürekli olarak kredi talep ediyorsanız %10 oranın da bir etki yansıyacaktır. Bu detayların tamamını dikkat ederek kredi notunuzun düzenli olarak yükselmesini sağlayabilirsiniz. Eğer borçlarınızdan birisi avukata takılmışsa en az 5 yıl boyunca tüm kredi notu hesaplamalarına bu işlem takılacaktır. Bu da notunuzun daha yavaş yükselmesine neden olacaktır. Ne kadar düşük bir notunuz olursa olsun bankaların istediği bir müşteri olmak için farklı yolları izleyebilirsiniz. Kredi çekerek notunuzu yükseltmek için kefil yardımıyla ya da ipotek vererek kredi notunuzu yükseltme yolunu da tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir