Karnabahar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Karnabahar’ın Faydaları Nelerdir?

Karnabahar birçok yemekte kullanılan bir bitkidir. Tarlada, yerde yetişen bu bitkiyi kullanarak yemeği, kısıra, salatası, turşusu ve farklı şekillerde yemekleri yapılmaktadır. Genellikle kış aylarında tüketilen bu sebze vitamin açısından zengin olması ve insanlara sağlıklı gelmesi nedeniyle tüketilmektedir.

Son yıllarda farklı işler peşinde koşan insanların denemek istedikleri işlerden birisidir. 2019 yılında yaşanan sebze fiyatlarında ki yükseliş bu bitkini üreticiliğine olan talebin artmasına neden olmaktadır. Kış aylarında otomatik olarak fiyatları yükselse de bu dönem normal artışın üzerinde bir fiyat artışı yaşandığı gözlemlendi. Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih ettikleri bir yemektir. Sebzenin idrar söktürücü özelliği olduğu ve mide rahatsızlığı yaşayan insanlara faydalı geldiği bilinmektedir. Karaciğer’de oluşan toksinlerinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Karnabahar Yetiştiriciliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karnabahar üreticiliği yapmak zahmetli bir değildir. Sonbahar’da tarlaya atılan tohumların hasarı mart ayında başlayıp kasım ayında bitmektedir. Bu dönemde gerekli ilaçları yapılmalı, sebzeye zarar verecek otlardan temizlenmelidir. Bu konuda bilgisi olan bir ziraat mühendisinden bilgi alabilirsiniz.

Hiçbir bilginiz olmadan bu işe başlamadan önce üreticilerinden ya da işi anlayan bir ziraat mühendisinden faydalanmak doğru bir adım olacaktır. Ülkemizde daha çok Doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Koyu yeşil yapraklara ve onun arasında bulunan beyaz bir çiçeğe sahiptir. Turfanda sebzeler arasında yer almaktadır. Toplamda üç farklı çeşidi bulunmaktadır.

Kışlık olarak kullanılabilen, mart ayında çıkan ve turfanda olan karnabahar olarak üçe ayrılır. Daha çok vitamin açısından zengin olan bitti aynı zamanda fosfor açısından da zengin olduğu bilinmektedir.

Karnabahar Yetiştiriciliği Yapmanın Maliyeti

Son yıllarda yaşanan fiyat artışları özellikle kış döneminde fiyatlarının artmasına yardımcı olmaktadır. İlk defa hasat edildiğinde kilosu genellikle 0,75 TL ile 1 TL arasında değişmektedir. Verimli bir bitkidir. Bir dönüm alanda 1500 ile 2000 kök karnabahar yetişmektedir.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Masaj Salonu Açmak

Yetişen bir bitkinin ortalama kilosu 2,5 kilogramı bulabilmektedir. Bir dönüm araziden ortalama 4 ile 5 ton arasında ürün alınmaktadır. Bir tarlanın maliyeti 2000 TL olmaktadır. Genelde bu işten para kazanmak isteyenlerin 50 ile 100 dönüm arasında dikim yapmaları tavsiye ediliyor. Bu ortalama 20 bin TL ile 25 bin TL arası bir maliyeti beraberinde getiriyor.

Karnabahar Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Bu işe girmek her işte olduğu gibi para kazanmaktır. Özellikle diyet yemeklerinin vazgeçilmez sebzesi olduğu için sürekli müşteri bulmak kolay olacaktır. Bir dönümden 4 ton ürün alındığını hesap edersek 50 dönüm araziden 200 ton hasat yapma şansınız var.

Kilosu bir TL’den satılan bu üründen en düşük hesaplamalar ile 150 bin TL ile 200 bin TL arasında para kazanma şansınız var. Tabi bu gelirin içerisinden masraflar düşüldüğünde sizlere hatırı sayılır bir miktar da para kalacaktır. Bu da güzel bir gelir kaynağı olduğu anlamına gelir. Tabi bu işi yapmadan önce mutlaka bir tarlanız olmalı ve işten anlayan birisi olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir