Evde terzilik yaparak para kazanma

Evde terzilik yaparak para kazanma

Son dönemde ülkemizde yaygınlaşan evde ek iş fırsatlarına gün geçmeden bir yenisi ekleniyor. Türkiye’de terzilik köklü bir meslek dalı, keza dünya ülkelerinin tümünde bu özellik mevcut. Evinizde dikiş kesim yaparak para kazanmak ister misiniz? Bu sorunun cevabı evet ise yazımızı okumanızı mutlaka tavsiye ediyoruz.

Terzilik nasıl yapılır?

Birçok ev hanımı, çocukların, eşlerinin, aile bireylerinin sökülen eşyalarını zaten günlük hayatta dikip biçmekte. Bu işi biraz profesyonel düzeye getirmek gerekiyor. Türkiye’de birçok meslek dalında olduğu gibi terzilik de maharet gerektiren özellikle emek gerektiren bir iş. Sebat etme kavramınız yok ise bu işe girmenizi hiç tavsiye etmiyoruz.

Terzilik için ne kadar gerekli

Ortalama olarak 1000 lira gibi bir rakamla evde terzilik yapmanız mümkün olacaktır. Neden yeterli olacağına gelirsek eğer ikinci el orta halli dikiş makinaları 800 liradan başlıyor araştırmamız bu yönde. En kötü makas 100 TL en kötü teçhizat (tebeşir, ip,iğne,vs gibi) ortalama olarak bu paranız var ise ve kendinize güveniyorsanız eğer terzilik yapmak için hiçbir engeliniz yok demektir.

Ortalama kazanç ne olur?

Bir pantolon paçası en kötü ihtimal ile ev terziliğinde 5 lira bırakıyor müşteri potansiyelinizi ilerlettiğiniz müddetçe aylık olarak en kötü ihtimal ile 1500 lira gibi bir ciro yapabilirsiniz. Eğer güzel tasarımlara sahip iseniz farklı türde işler yaparak bu kazancı 3e 4e katlayabilirsiniz. Nasıl bu farklı işler bir moda tasarımcısı ile anlaşarak model dikebilirsiniz. Bir model ortalama 1000 lira civarına dikiliyor tabi modelleme bilginiz olması gerekiyor. Modelleme bilgisine sahip iseniz kendi tasarımlarınızı modelleyerek aylık olarak 10 15 bin TL kazanma şansınız da var. Sezonluk olarak tasarım dikerseniz bu rakamlar 5 ile 7.5bin lira arasında değişiyor.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Satış Ortaklığı Yaparak Para Kazanmak

KOSGEB Terzilik işini Destekliyor mu?

Evet KOSGEB terzilik işine destek veriyor. 50 bin liraya kadar kredi veriyor ama ev için değil, ev içerisinde olacak bu tarz işleri desteklemediği konuşuluyor,ama dükkan açacaksanız eğer KOSGEB desteği bar özellikle bayanlar için bu desteği veriyorlar.

Yasal bir durum var mı?

Elbette vergiye tabi olarak ev ortamında çalışmanız milli iradeye destek olacaktır. Ne var ki ne kazanıyoruz zihniyetinde olacaksanız da siz bilirsiniz, biz fikri iken iki çikolata alıp fiş istiyoruz biraz milli duygularla hareket etmeli sanırım. Unutmayın vergi kaçırmak büyük bir suçtur. Suç işlemeyin ortak olmayın.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir