Drone ile Para kazanmak

DRONE İLE GELİR ELDE ETMEK

Türkiye’de gelişmekte olan bir sektör aslına bakarsanız her geçen gün bir yenilik çıkmaya başlıyor. Yenilik üstüne yenilik getiren teknolojik gelişmeler sonrası farklı noktalardan gelir kapıları açılıyor. Türkiye’de olmayan iş fikirleri olarak nitelendirebileceğimiz bu iş fikrini sizin için araştırdık.

Global Dünya’da gelişen teknoloji ile başlayan bu girişim, ülkemizde yaygınlaşmaya başlamadan önce dahil olursanız iyi paralar kazanabilirsiniz. Drone sahibi olan ve müşteri bulma, pazarlama gibi önemli konuları aşabilecek tüm bireylerin para kazanabileceği sektör.

Gelin bakalım drone ile neler yapabiliriz?

Drone nedir?

Drone, İngilizcede erkek arı anlamına gelen bir kelimedir. Günümüz dünyasında insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Ülkemizde rus iha’ların vurulması ile birlikte adından çok fazla söz ettiren droneler hobi amaçlı kullanılmaya başlayan bir akımdı. Yakın tarihte ise Askeri amaçlı kullanılmaya başlandı.  İki farklı tip drone mevcut günümüz teknolojisinde. Birisi wi-fi sistemi ile çalışıp uzaktan kumanda ile çalıştırılabilenler. Bu tip droneler belli bir mesafeye çıkara k çekim yapabilir.

Droneler milenyum çocuklarının oyuncağıdır. Baba bana drone alsana diyen çocuklarla doludur etrafımız. Diğer dronelerimiz ise gps teknolojisi ve uydu teknolojisi ile binlerce km öteden kontrol edilebilen droneler bunları almaya ya da bulundurmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini belirteyim. Askeri teknolojiler ile kullanılan bu dronelerin isimlerini bile anmamız sıkıntı.

Drone Taksi

Ülkemizde Drone taksi yok, drone taksi aslında ülkemizde henüz olmayan bir proje kesin olarak araştırdım. Seri üretime yeni geçe drone taksilerin müşteri potansiyeli de oldukça yüksek.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Kültür Balıkçılığı yapmak

Günümüzde ülkemiz sınırıları içerisinde helikopter taksilerin yaygınlaştığını belirtmeden geçemeyeceğim. Dronelerin hepsi enerji kullanımı yönünden helikopterlere göre 4 5 kat daha az maliyetli olduğundan tercih sebebi diğer bir tercih sebebi ise çevre dostu olmasıdır.

Öncelikle son 5 yıldır popülaritesinin zirvesini yaşayan bu aletlere her kesimden ilgi büyük.

Drone Kargo Filosu

Drone ile kargo olur mu demeyin, tatbikîde olur. Hem hızlı hem de güvenilir bir yöntem aslında güvenliği kışın tartışılabilir. Ama yazın kesinlikle hızlı teslimatlar önemli iletişim belgeleri için büyük bir fırsat olabilir. Günümüzde kargo olarak kullanılan iki sektör araştırdım birisi kuyumculuk, kuyumcular altın ve para alışverişlerini hızlı ve güvenli bir biçimde özel izinler ile taşıyabiliyorlar. Diğer sektör ise Yatırım menkul kıymetler şirketleri bir nevi bu şirketler dosya transferlerinin , çek senet gibi şeylerin hızlı olarak gönderilmesini hedefliyor.

Drone Kargo Filosu para kazandırır mı?

Evet net cevap verelim, evet bu iş çok para kazandıracak bir iş neden çok para kazanabilirsiniz. Çünkü özellikle büyük şehirlerde bulunan kuryeler motorlarla yol alsa bile Droneler kadar hızlı taşıma yapamayacağı için düşüş yaşayacaklar. Bu pastadaki payı bölüşecekler muhtemelen bu pastanın değeri tam olarak net rakamlar bulamasam da İstanbul için yıllık 50 milyon TL olarak gerçekleşiyor. Sadece İstanbul’da bu trafik mümkün. Ortalama olarak on farklı şirket ile aylık işletme bedeli olarak 5 bin lira bedel ile anlaşarak 50bin lira ciro yapabilirsiniz. Droneleri satın aldıktan sonra ekstra masrafı olmayan bir iş ?

Drone Kargo filosu ne kadara mal olacak?

Ortalama olarak 10 farklı drone alacağınızı varsayımı ile birlikte işinizi görecek 10 drone 100 bin TL civarına mal olacaktır. Dronelerin kullanımı için personel bulundurmak zorundasınız. Elektrik şarj masrafları ise benzin mazot gibi yakıtların %5 i gibi bir rakama tekabül etmektedir. Aylık ve personel harcamaları haricinde 150 bin TÜRK Lirasına ihtiyacınız var.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Mobilya Mağazası Açarak Para Kazanmak

Drone ile çekim yapmak.

Drone ile çekim yaparak para kazanabilirsiniz, herhangi bir firmanın profesyonel olarak drone çekimine ödediği rakam çekim başı 5bin lira civarında, bunların içeriğinde montaj vs. mevcut. Tabiri caizse anahtar teslimi iş. Güzel bir ekibiniz var ise 20 30 iş bağlayarak aylık 100 bin liralara varan gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

 

Yasal olarak sorunlar var mı?

Yasal olarak sorunları araştırdık, evet yasal sorunlar mevcut. Türkiye’de droneler silah olarak kullanılabilme risklerinden dolayı çok fazla yasal prosedürü bulunuyor ama eğer Topluma zarar vereceğinizi düşünüyorsanız zaten bunu yapamazsınız.

Drone nerelerde kullanılıyor?

 

Droneler; film çekimlerinde setlerin vazgeçilmez yıldızı halinde. Üst çekimler zor çekimlerin üstesinden bu yöntemle gelebiliyorlar. Haritalandırma için kullanımı yoğunlaşmış durumda. En fazla kullanım alanı şu aralar dünya drone şampiyonası durumunda.

Drone ile haritalandırma yapmak

Bir şirket için, bir inşaat firması, bir fabrika vs. bunlar için havadan çekim yaparak çok rahat bir biçimde fizibilite raporu oluşturarak yüksek kar oranları ile satabilirsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde büyük bir şirket buna hayır diyemez ya da şöyle diyelim herhangi bir şirket bir kere yapacağı fizibilite raporu için drone ekibi kurmaz olanlardan yararlanır.

Drone ile ne kadar gelir elde edilir.

Özellikle insanların drone konusunda yeterliliğe sahip olmasını bekleyen kuruluşlar. Enerji sektöründe yeni atılımlar yapabilirler.  Drone ile ortala 30 dakikalık video çekimleri yaparak, aylık 10bin liraya kadar gelir elde edebilirsiniz. Şehir merkezinde bu 30 dakikalık videoların bedeli ortalama olarak 500 ile 1000 TL arasında değişiyor. Bu durum şehir merkezinden uzaklaştıkça daha maliyetli bir hal almaktadır. Bazı köy ve gelişmemiş yerlerde yapılan çekimler ise 2000 TL ile 3000 TL arası fiyatlarda değişmektedir. Düzce’de bir fabrikada 30 dakika çekim yaparsanız bu rakam, Nişantaşı’nda 30 dakika çekim yaparsanız normal fiyat. Arz talep meselesi bu şartların yanı sıra sizlerin profesyonel olarak çekim yapabilmeniz çok önemli.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Blogger Olarak Para Kazanmak

Drone kullanmak için eğitim gerekli mi?

Elbette ki eğitim gerekiyor. Bakarak öğrenilmiyor bu meret hakimiyet şart, tıpkı bir şoför gibi kullanacağınız bu droneyi bir yerlere çarpmamanız gerekmekte. Maliyeti oldukça fazla olan droneler oldukça hassas cihazlardır. Eğer drone kullanmayı bilmiyorsanız bu işin size eğitimini verecek kısa sürede öğretecek insanlar ile iletişime girmeniz mümkün.

Belki ehliyete ihtiyaç yok ama kim bilebilir ki.. Birkaç yüz yıl sonra droneler ehliyetsiz kullanılamayacak ?

Ben fikri abiniz bir iş fikirleri konusunda daha sizlerle beraber olduk. Dünyanın en iyi fikirleri bizde olmayabilir ama dünyanın en güzel okuyucuları bizim okuyucularımız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir