Börekçi Dükkanı Açmak

Börekçi Dükkanı Açmak Giriş

Börekçi dükkanı ile alakalı tüm sorularınıza geçmeden önce sizlere kısaca nerelerdeydim anlatayım.

Yaklaşık olarak 6 ay sonra yeniden karşınızdayım, özledim mi özledim ama yoğunluk ve iştahsızlık dibine vurmuş adeta kimse bir ben olamadı bu sitede kimler geldi geçti kimleri gördü bu site kimleri.

Geldik yine birbirimize kaldık baş başa atsam atılmaz satsam satmaya kıyamadığım site işte.. yeniden sizlerleyim.

Her sabah o mis gibi kokan kıymalı, peynirli, patatesli börekler insanın içine çektikçe iştahını kabartmıyor mu sizce de ? harika bir Boşnak böreğine yıldırım mahallesinde pişen bir fırında kimse hayır demez onlar en iyi Boşnak böreğini yaparlar dimi ? Asırlar boyunca dillere pelesenk olan bir karaköy böreği öf be ne naralara şahit oldu tarihimiz, islambol, konstantinpolis değil mi ne kadar ayrık bir tarih. Can boğazdan gelir diye boş yere söylememiş atalarımız. Sarıyer böreği son yüz yıla damgasını vurmuş hafif yağlı  çıtır bir börek iştahımız açıldı mı ne 😊

 

Hadi bırakalım boğaz derdimizi de çocukluğumuzda sadece pastane kültürünün ne kadar değiştiğini anlattıktan sonra işimize geçelim. 1990 lı yıllarda pastanelerde sabah 6da süt ve börek vardı çocukluğumun börekçisi zeki abimiz vardı 😊 kurtlu börekleri vardı neyse işte şimdi pastaneler yol ayrımında börekçi ayrı pastane ayrı oldu.

İş fikri istediniz bende canım çekti diye börek yazmak istedim.

Günümüz Türkiye’sinde artık girişimciler KOSGEB ile iş kurabiliyor üstelik börekçi bu iş grubuna dahil ama bazı şartlarıda var. Yenilikçi olmak kıymalı , tahinli börek 😀 olabilir mi olur mu olur 🙂 evet hadi bakalım ne lazım börekçi açmak için börekçi dükkanı nasıl açılır;

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Teraryum ve Minyatür Bahçe Yapmak

Nasıl börekçi dükkanı açılır

Gıda sektörü damaklara hitap ettiği sürece kaliteli olduğu sürece iş yapar, can boğazdan gelir. Gıda sektörünün dinamolarından biri sabah kahvaltısının çeşitliliğindeki ürünler börek, simit, poğaça gibi düşünün bunlar iş yapar işte aperatif ve hızlı tüketim ayak üstü atıştırma fırsatınız olan bir ürün.

  • Lokasyon , bir Yahudi tüccarın dediği gibi.. local, local, local. Lokasyon bu sektördeki en önemli etkendir, baştan kaybetmemek için yoğun ve işlek bir cadde seçimi sizler için en iyisi olacaktır.
  • Üretim yaptığınız ürünler daima sıcak ve taze olursa eğer bu size + puan kazandıracaktır.
  • Şehrin işlek caddeleri olmasa da bir sanayi bölgesi bile sizin için uygun olacaktır.
  • Tezgah üstünde satabilirsiniz. Lokasyonu tutturabilirseniz.
  • Ev börekleri satabilirsiniz.
  • Sıra dışı börekler satabilirsiniz.
  • Evlere iş yerlerine servis yapabilirsiniz

Börek dükkanını nerede açmalıyım?

Hemen hemen bütün şehirlerde kalabalık, cadde, sokak ve merkez noktalarda bulunan dükkanlar dolu olsa da boş bulabileceğiniz bir dükkanda bu işi yapmanız mümkün olacaktır.

Mahalle börekçisi olarak küçük adımlar atmak isterseniz okullara yakın yerlerde dükkan açabilirsiniz 9 ay size kazandırma garantisi olan bir lokasyondur.

İş merkezi ve sanayi bölgesine yakın bir dükkan açabilirsiniz, dükkanlara paket servis yapabilirsiniz.

Hastaneler, hastane yakınlarında seyyar tezgah bile bu işi yapmanız için yeterli olacaktır.

Börek evi adı altında bir ev ambiyansı yakalarsanız ün yapabilirsiniz buda bir fikir 😊

Üniversite kampüslerine yakın olan mekanlarda da  güzel iş yapabilirsiniz, öğrenciler fiziksel olarak aç millettir, onlara güzel anne böreklerini verirseniz az kazanın gönülleride olsun, öğrenci candır abi kısaca neyse o günlerimiz geçti. Siz açın satarsınız ali abisi olursunuz onların olur biter 😊

Börekçi dükkanı ne kadar olmalı ?

10 metre kare dükkanda da olur abi ,100 metrede de olur yeter ki siz hizmet vermeyi isteyin  masa koymak isterseniz en az 50 metre kare olsun ki sizde iki masa atıp çay felan satarak kar odaklı çalışabilirsiniz.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  What Does It Mean When a Cat Squints at You?

Nasıl bir börekçi dükkânı yapalım

Börekçi dükkânı açmak için belediyeden ruhsat alamız gerekiyor. Dükkânın vergi levhası vs. gibi maliyetleri 10 bin ₺ gibi rakamlardan 100 bin ₺ gibi rakamlara kadar değişebilmektedir.

Hasırdan oturaklar eskitme doneler ile salaş bir mekân havası da verebilirsiniz, yeni teknolojik ürünler ile lüks mekan havası katabilirsiniz. Kalite böreğinizin unundan tuzuna ve hamurunuzun ustasına kadar her şey sizin elinizde. Bir yıl içerisinde kaliteli hizmet verdiğiniz durumda mutlaka müdavimleriniz olacaktır.  İştah açmak için müşterilerinize güler yüzlü davranmalısınız 😊

Börekçi için bayilik almanın avantajı varmıdır.

Bana göre avantaj sağlayacağı gibi dezavantajıda vardır sırf marka kazık yemeyelim diye gitmediği mekanlar var insanların bunu unutmamak gerekiyor, amma velakin kalite ve lezzet satar siz sadece işinizi yapın ve müşterilerinize iyi davranın yeter.

 

Börekçi açmak için gereken evraklar 

Belediyeden ruhsat için yeterlilik ve hijyen belgelerine sahip olmanız gerekiyor.

Dükkanın boyutuna göre itfaiyeden ruhsat.

Sağlık bakanlığı denetçi izinleri

Muhasebeciniz ile görüşerek vergilendirme için Vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor.

 

Börekçi dükkanında Kimlerle çalışmalıyım?

Börek konusunda kendini türkiye’de kanıtlamış olan insanlar vardır bazı yöreler sırf börekçi olmak için doğmuşlardır adeta, Kastamonulu ustaların geneli bu işi laiki ile yapmaktadır. Böyle bir usta bulabilirseniz eğer gerçekten sizin için en iyisi olacaktır.

Bir börek ustasını İŞKUR VE İK olan web sitelerinden bulabilirsiniz bir börek ustasının ortalama maaşı 4 ile 5 bin ₺ arasıdna değişmektedir. 50 Metre karelik bir börekçi dükkânı için bir usta yeterli gelecektir.

 

Toptan börek satışı yapabiliriyim?

Ebetteki börek yapabiliyorsanız üretiminiz dükkanınızın fazlasına denk geliyor ise kapasitenizde sorun yok ise toptan börek satarak daha iyi paralar kazanabilirsiniz. Börek üretimi yapan bir imalathane sahibi iseniz satışlarınızı daha rahat katlayabilirsiniz.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Kurye Dükkanı Açmak

 

Butik bir börekçi açarak sonrasında gelişimine yardımcı olmaları için KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz 50 bin ₺ ye kadar destek verdiklerini söyleyebiliriz, işleriniz ileride daha iyi olursa 100 bin ₺ ye kadar düşük faizli kredi sağlamaktadırlar.

 

Peki Börek işi bana ne kazandıracak.

Tüm böreklerde kar marjı yarı yarıyadır maliyeti 10 lira olan bir böreği 20 liraya satmak zorundasınız aksi takdirde yerinde sayan bir işletme haline gelebilirsiniz.

 

Börek işi her sektör gibi risk taşıyan bir sektör bir gün iş olmaz endişelenmeyin bekleyin sabredin. Mekanına göre bu iş kolu size aylık 20 30 bin ₺ gibi rakamlar bırakabilmektedir.

Tüm harcamalarınız çıktıktan sonra ilk aylarda elinize 3000 ila 6000 ₺ kalıyorsa eğer işler yolunda demektir.

Satışları arttırmak için gerekenler

Evlere servis yapabilirsiniz özellikle elit semtlerde evlere servis çok fazla ciro sağlıyor, yemek sepeti gibi bir sisteme üyeliğiniz var ise zaten ister istemez kendinizi geliştirmek ve evlere servis vermek zorunda kalıyorsunuz.

Zarar etmemek için 5 km çapında bir alan belirlemeniz gerekmektedir. 10 yıllık periyotta yapılan araştırmalara göre internetten sipariş oranı 5 yıl öncesine göre %250 artmış durumda bu durumda en karlı iş evlere servis yapmak olacaktır. Çevrenizde bulman evlere broşür ve magnet tarzı şeyler dağıtarak kendi reklamınız yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir