Ayakkabı Mağazası Açarak Para Kazanmak

Ayakkabı Mağazası Açarak Para Kazanmak

Ayakkabı Mağazası Nasıl Açılır?

Ayakkabı günümüzde temel insan ihtiyaçları arasından daha çok bir aksesuar olarak kullanılıyor. Hem kadınlar hem de erkekler kıyafetlerine göre uygun ayakkabıları olmasını istiyor. Artık eski yıllarda olduğu iki bir kışlık bir yazlık ayakkabı yerine 10 farklı çeşitte ayakkabı olmasını isteyen insanlar var.

Ayakkabı mağazası açmak günümüzde mantıklı bir iş gibi dursa da sektörde ki rekabetin çok yüksek olması bir farkınızın olmasını gerektiriyor. Ya uygun fiyatlar ile dikkat çekmeli ya da fiyata göre yüksek kaliteli olmalısınız. Binlerce TL’ye satılan ayakkabılar ise marka farkı ile dikkat çekiyor.

Bir dükkan bulmalı, ürünlerinizi sergileyecek kadar geniş olmalı, yanınıza bir ya da iki çalışan almalı ve doğru firmalar ile anlaşma yaparak işe girebilirsiniz.

Ayakkabı Mağazası Açmanın Maliyeti

Açacağınız marka ve sektörün inceliklerine göre maliyet hesabı farklılık göstermektedir. Dünyaca ünlü ayakkabı markalarını satmak istiyorsanız yüksek bir maliyet karşınıza çıkacaktır. Ancak normal bir şehirde ideal bir ayakkabı dükkanı açmak istiyorsanız 70 bin TL ile 100 bin TL arasında maliyet karşınıza çıkacaktır.

Bu paranın içerisinde dükkan açılmak için ödenen vergiler de yer almaktadır. Ayakkabı satışında tercih edeceğiniz dükkan kirası, eleman maaşları ve alacağınız ayakkabılar ile bu fiyat uygundur. Ancak yelpazenizi daha yüksek bir seviyeye çıkarırsanız sermayenizi de aynı oranda artış gösterecektir. Tabi bu işlerle uğraşmak yerine bir bayilik almak istiyorsanız giriş için dahi 50 bin TL ödeyebileceğinizi bilmenizde fayda var.

Bu bayiliklerin ortalama maliyetiyse 200 bin TL ile 500 bin TL arasında değişiklik gösterecektir. Eğer pazarlama taktikleri ile uğraşmak istemiyorsanız ve işinizi açtığınız anda para kazanmaya başlamayı düşünüyorsanız bu tercih edilebilecek bir konudur.

Bunu okuyabilirsiniz >>>  Öğrenci Yurdu açmak

Ayakkabı Mağazası Açarak Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Güzel bir ayakkabı mağazası ayakkabı başına yüksek oranda kar sağlayabiliyor. Bu ayakkabının modeline göre %20 ile %100 arasında değişiyor. Yıl içerisinde yapacağınız satış üzerinden maliyetleri düştükten sonra net hesap yapmak daha kolay olacaktır.

Tabi bu noktada unutulmaması gereken önemli detaylarda bulunmaktadır. O detayların arasında ayakkabı serileri arasında hangi numaraların sık satıldığı olacaktır. Erkek ayakkabısı için 40-44 arası ideal tercih olurken, kadınlarda bu rakamlar 38 ile 42 arasında değişecektir. Ayakkabıların elinizde kalmamasını istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz.

Tek satış ürününün de ayakkabı olmaması gerekiyor. Bunlarla birlikte farklı ayakkabı aksesuarları da satmalısınız. Bakım ürünleri, aksesuarlar sayesinde bu işten elde edeceğiniz kazancıda önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir